Vynášanie Moreny

Dnes v spolupráci s mestom a Materskou školou v Krásne nad Kysucou sme oživili zvyk Vynášania Moreny. Deti si v škôlke vypočuli, kto bol Morena, čo predstavovala, ako vyzerala no najmä to, že prinášala jar a odnášala všetko zlo, choroby a zimu. Spoločne sme s detičkami Morenu vyrobili a v bohatom sprievode šli vyniesť k rieke Kysuca. Pridala sa k nám celá škôlka, ktorá hlasným spevom odprevádzala vlastnoručne vyrobenú Morenu k rieke. Tú sme vyzliekli, zapálili a bojovým pokrikom "Morena do vody", hodili do rieky sledujúc, či pláva ďaleko.

Na rovnaké podujatie pozývame širokú verejnosť v nedeľu 26.3.2023 o 15:00 hod. do Kultúrneho domu, kde v priestoroch vedľa Mestskej knižnice bude prebiehať krátka prednáška spojená so samotnou výrobou Moreny. Potom sa spoločne v sprievode s členmi Detského folklórneho súboru Drevárik presunieme k brehu rieky Kysuca. Všetkých srdečne pozývame!