Folklórny súbor Drevár v Španielsku

V dňoch 19.7. – 1.8. 2022 folklórny súbor Drevár z Krásna nad Kysucou vycestoval na zahraničný zájazd do Španielska. Súbor sa predstavil vo viacerých vstupoch tancami Kysucký čardáš, Horehron, Karičky, Čapaše, Šariš, Detva a Cigánsky tanec. Okrem tancov sa predstavili aj sólisti súboru Marián Nečeda a Tomáš Kyzek hrou na heligónke, Katarína Murínová a Monika Žabková so svojim spevom spolu s ľudovou hudbou súboru Drevár na čele s primášom Marekom Murínom. Zišla sa tá najlepšia partia z Folklórneho súboru Drevár a zažila ten najlepší zájazd, z ktorého si odniesla mnoho nezabudnuteľných spomienok. Súboristi spolu prežili krásne dva týždne, na ktoré budú ešte veľmi dlho spomínať. Všetko to začalo v jeden slnečný deň, keď sa nikto nevedel dočkať, kedy už konečne bude sedieť v autobuse. Vedeli, že majú pred sebou nespočetne veľa kilometrov, no o zábavu v autobuse mali postarané vďaka ich skvelým muzikantom, ktorí im cestou hrali i spievali. Počas cesty do Španielska bola ich jazda prerušovaná dvomi deväťhodinovými prestávkami na veľmi zaujímavých miestach. Prvú prestávku mali v talianskom meste Bibione, kde si oddýchli na prekrásnej pláži, okúpali sa v Stredozemnom mori a poprechádzali sa mestom. Mnohých zaujala najmä talianska kuchyňa, tak sa pred odchodom posilnili a pokračovali v ceste. Druhú prestávku mali v Barcelone, v druhom najväčšom meste Španielska. Tu navštívili chrám Sagrada Familia a taktiež si prezreli mesto, či oddýchli pri mori. Ich cesta sa už čo nevidieť blížila ku koncu a všetci nedočkavo čakali, kedy sa ocitnú na mieste, kde odštartuje ich prvý festival. A Guarda bolo miesto, ktoré im prirástlo k srdcu, pretože tam prežili úžasný týždeň a spoznali veľmi láskavých ľudí zo súboru Do Lusco ó Fusco, ktorí sa o nich počas prvého festivalu starali. Počas pobytu si obyvatelia A Guardy pre suboristov pripravili zaujímavý program na každý deň, a tak mal súbor možnosť navštíviť veľa rôznych miest, zažiť turistiku odmenenú krásnym výhľadom a vidieť Atlantický oceán, v ktorom sa mohli okúpať. Každé vystúpenie sa odštartovalo sprievodom po meste. Vystúpenia obdivovali ľudia v mestách Tomíno, A Guarda, Oia a O Rosal. Každé mesto malo svoje čaro a súbor pri každom vystúpení zažil úžasnú atmosféru. Tancovať pri západe slnka bol prekrásny a dojímavý zážitok. Na záver prvého festivalu prežil súbor nádherný, rozlúčkový večer spolu so súborom Do Lusco ó Fusco. Po týždni plnom zábavy, zážitkov, skúsenosti a objavov sa súbor vydal na cestu za druhým festivalom do španielskeho mesta Bakio. Po ceste mali šesť hodinovú prestávku v meste Santiago de Compostela, kde mali možnosť vidieť nádhernú, historickú katedrálu a spoznať mesto. Súboristi boli opäť plní očakávania a tešili sa na nové zážitky v Bakio, kde ich už netrpezlivo čakal tanečný súbor Itxas Alde Dantza Taldea. Členovia súboru Drevár boli ubytovaní u rodín, s ktorými prežili krásny víkend plný zábavy. Prvý deň si pre nich pripravili zoznamovaciu grilovačku, kde sa súbory medzi sebou predstavili svojimi tancami, dokonca si spoločne zatancovali, a tak sa upevnili ich kamarátske vzťahy. Na druhý deň ich čakal spoločný obed a vystúpenie v španielskom meste Bilbao, kde mal súbor Drevár hodinové vystúpenie na námestí Arriaga. Posledný deň sa konal sprievod mestom Bakio spolu so súborom z Gruzínska-Flying Georgians. S posledným dňom v Bakio prišlo aj posledné vystúpenie, kde sa spojili dve kultúry, ktoré vytvorili niečo výnimočné. Tanečníci Lea Nováková a Marián Nečeda spolu s tanečníkmi zo súboru Itxas Alde Dantza Taldea spojili sily a pripravili si na záver programu famózny tanec, ktorým potvrdili, že majú nielen srdce v tanci, ale tanec v srdci.

Dva týždne ubehli ako voda a prišiel čas, kedy sa naši folkloristi museli rozlúčiť so svojimi rodinami. Padali slzy smútku i radosti, pretože každému jednému sa rodina, u ktorej bývali vryla hlboko do srdca. Súbor im bol nesmierne vďačný za ich priateľský prístup, ochotu a starostlivosť.  Po ceste na Slovensko ich čakala ešte jedna deväťhodinová prestávka vo francúzskom meste Nice, kde súboristi strávili teplý, slnečný deň na pláži. Domov sa im odchádzalo veľmi ťažko, ale spomienky im zostanú navždy. Spoznali nových priateľov, navštívili mnoho prekrásnych miest, obdivovali španielsku kultúru a prežili týždne, na ktoré tak skoro nezabudnú.

Veľká vďaka patrí aj vedeniu mesta Krásno nad Kysucou za podporu, aj vďaka ktorej mohol súbor tento nezabudnuteľný zájazd absolvovať.

Text: Natália Matulová, tanečnica FS Drevár