Folklórny súbor Drevár sa predstavil v Paríži

V dňoch 15. – 19. 11. 2018 folklórny súbor Drevár z Krásna nad Kysucou vycestoval na zahraničný zájazd do Francúzska a to priamo do hlavného mesta Paríž, na pozvanie riaditeľky Association Amitié Franco-Slovaque pani Edity Manákovej. Úlohou súboru bolo vystúpiť na 25. ročníku Slovenských hodov zahraničných Slovákov žijúcich v Paríži. Súbor zároveň pomáhal aj s organizáciou a priebehom celej akcie. Na hody sa prišlo zabaviť a stretnúť okolo 200 zahraničných Slovákov žijúcich v Paríži. Súbor sa predstavil vo viacerých vstupoch tancami Kysucký čardáš, Goral, Horehron, Karičky, Šariš a Cigánsky tanec. Okrem tancov sa predstavili aj sólisti súboru, Filip Šadlák hrou na heligónke, Radka Šťastná a Laura Riečičiarová so svojim spevom a ľudová hudba súboru Drevár. Medzi jednotlivými vstupmi zabával hostí slovenskou ľudovou a modernou hudbou DJ Ján Stasinka z Krásna nad Kysucou.

Po ukončení akcie mal súbor ešte priestor na spoznávanie najvýznamnejších pamiatok Paríža. V tomto súboru významne pomohol pán Ľubomír Kraľovanský z PRO ART AGENCY z Martina, ktorý nám robil sprievodcu po Paríži. Všetci účastníci zájazdu si mohli pozrieť chrám Notre Dame, múzeum Louvre, námestie de la Concorde, chrám Madeleine, múzeum parfémov Fragonard, galéria Lafayette, Víťazný oblúk, Champs – Elysées, modernú štvrť La Defense, zámok Versailles, Eiffelovú vežu, námestie Trocadero, užiť si plavbu loďou po Seine a prehliadku ukončili v štvrti Montmartre bazilikou Sacre Coeur.

Domov sa členovia súboru vrátili plný zážitkov a príjemných spomienok.

Jozef Murín