Začiatok týždňa priniesol pre naše mesto veľmi pozitívne správy. Primátor Jozef Grapa podpísal dve nové dotačné zmluvy, ktoré výrazne prispejú k rozvoju turistickej infraštruktúry aj k modernizácii športového zázemia v Krásne nad Kysucou. Ide o projekty podporené Nadáciou SPP a Nadáciou TIPSPORT.
Projekt „Po stopách prírody a príbehov Krásna nad Kysucou“ - podpora Nadácie SPP
Nadácia SPP schválila mestu príspevok na projekt, ktorého cieľom je zlepšiť turistickú infraštruktúru v našich osadách a zároveň ochrániť hodnotné prírodné aj historické lokality.
Turistické značenie v osadách U Šustkov, U Grapov, U Lastovicov a U Sýkorov je v súčasnosti na mnohých miestach poškodené, neexistujúce alebo úplne chýba, čo sťažuje orientáciu a môže viesť k pohybu návštevníkov mimo vyznačených trás. Chýbajú tiež oddychové miesta a základné informačné prvky.
V rámci projektu plánujeme:
- osadenie nového turistického značenia v štyroch osadách,
- inštaláciu lavičiek na oddych,
- obnovu historického bunkra pri cyklotrase - čistenie, natieranie, opravu oplechovania,
- údržbu repliky guľometu z obdobia 2. svetovej vojny.

Obnova bunkra a turistickej infraštruktúry prispeje k lepšiemu usmerneniu pohybu návštevníkov, k ochrane krajiny a zároveň zvýši záujem o naše prírodné a kultúrne dedičstvo. Cieľom projektu je sprístupniť lokality kultivovaným spôsobom a podporiť šetrný turizmus v Krásne nad Kysucou.
Projekt „Zníženie energetickej náročnosti futbalového ihriska“ – podpora Nadácie TIPSPORT
Druhá podpísaná zmluva sa týka modernizácie osvetlenia na futbalovom ihrisku. Nadácia TIPSPORT podporila projekt, ktorý pomôže znížiť energetickú záťaž športoviska približne o 50 %.
Projekt zahŕňa:
- výmenu pôvodných 400 W svietidiel za moderné 200 W LED svietidlá,
- zníženie spotreby energie a emisií CO₂,
- predĺženie životnosti osvetlenia,
- zníženie prevádzkových nákladov.

Modernizované osvetlenie prinesie kvalitnejšie a rovnomernejšie osvetlenie ihriska, čo zvýši komfort a bezpečnosť hráčov aj návštevníkov. Úspora energií zároveň umožní mestu aj športovým klubom efektívnejšie využívať finančné prostriedky na ďalší rozvoj infraštruktúry a športových aktivít.
Primátor Jozef Grapa vyjadril poďakovanie obom nadáciám: „Ďakujem Nadácii SPP a Nadácii TIPSPORT za podporu našich žiadostí. Vďaka týmto príspevkom môžeme napredovať v projektoch, ktoré zlepšujú kvalitu života v našom meste a rozvíjajú jeho prirodzené, historické aj športové hodnoty.“
Krásno nad Kysucou tak pokračuje v realizácii vízií, ktoré prispievajú k udržateľnému rozvoju, ochrane krajiny a podpore aktívneho života obyvateľov i návštevníkov.











