Vrabčiarne sa stávajú obľúbenou turistickou atrakciou

loga projekt

Mesto Krásno nad Kysucou je aktívne pri realizácii dotačných projektov z EÚ nielen v rámci Slovenska, ale aj v rámci cezhraničnej spolupráce na projektoch Interreg Česká republika, či Poľská republika. Posledný z cezhraničných projektov bol slávnostne zrealizovaný práve z Interregu SR-ČR pod názvom „Vrabce predstavujú slovensko – české pohraničie“. Tento projekt mal za úlohu zvýšenie atraktívnosti kultúrneho a prírodného dedičstva pre obyvateľov a turistov. To, že tento cieľ sa podarilo naplniť potvrdila i návšteva z partnerského mesta Frenštát pod Radhoštěm slovami novozvoleného vicestarostu Bc. Zbyňka Vágnera a ďalších návštevníkov z jeho delegácie. Turisti na turistickom pochode ocenili najmä vybudovanie vrabčiarní, ako sme nazvali turistické útulne v malebnej prírode Kysuckých Beskýd, či Javorníkov. Vrabčiarne sú zaujímavé aj architektonicky, pretože okrem praktického využitia na vyvýšenom mieste predstavujú i nových vrabcov. Takéto prevedenie má z praktického hľadiska význam najmä z dôvodu pokoja pri prenocovaní turistov tak, aby sa nemohla k ním dostať lesná zver, prípadne neohlásení návštevníci. Zaujímavosťou je i vytvorenie náučného chodníka, ktorý v našom meste predstavuje zatiaľ päť zastavení pri významných historických a turistických atrakciách, pri ktorých sú umiestnené sošky vrabcov v nadživotnej veľkosti.

Už počas krátkeho času od nainštalovania týchto sošiek sa potvrdilo, že je to zaujímavá atrakcia pre turistov a návštevníkov nášho mesta ako aj pre našich občanov a často si pri nej robia selfie, či skupinové fotografie. Spoločné podujatie, ktoré sa uskutočnilo v rámci turistického dňa so sprievodným programom, len potvrdilo atraktivitu tohto projektu a ako sa vyjadrili zástupcovia partnerského mesta sochy vrabcov, ktoré majú umiestnené taktiež na turisticky veľmi zaujímavých miestach, im naše partnerstvo ako aj im občanov budú každý deň pripomínať. Aj novozvolení predstavitelia Frenštátu pod Radhoštěm sa zhodli v tom, aby sme v takýchto projektoch naďalej pokračovali aj v budúcnosti. Turisti, ktorí absolvovali túru po tomto náučnom chodníku prezradili, že sa tešia na jarné a letné dni budúceho roku, počas ktorých útulne opäť navštívia a dokonca v nich aj prenocuj. Niektorí však vyjadrili obavu, či bude možnosť vopred sa objednať kvôli frekventovanej obsadenosti. Krásno po vybudovaní troch turistických okruhov, zrekonštruovaní rôznych turistických atrakcií ako i sprístupnení 16 osád s popisom a informačnými tabuľami sa stáva rajom pre letnú turistiku a vychádzky do prírody nielen pre našich občanov, ale i návštevníkov zo širokého okolia.