A tie vrabce z teho Krásna

Interreg V-A

V minulosti každé mesto, obec, dedina mali svoju historickú prezývku, ktorá bola spätá, či už s humornými skutočnými alebo vymyslenými udalosťami, na základe ktorých si richtári doberali jeden druhého. Nás krásňanov vďaka historke o vrabcoch, ktorých chceli gazdovia zhodiť z veže, už odpradávna volajú „vrabčiari“. Drvivá väčšina starších obyvateľov tento príbeh veľmi dobré pozná.

Podľa slov primátora mesta Ing. Jozefa Grapu: „Už som dlhšie uvažoval, akým spôsobom si tento symbol a históriu našej obce pripomenúť. V spolupráci s riaditeľom OCR Kysuce Matejom Šimáškom a sochárom Jozefom Mundierom svoju predstavu v týchto dňoch napĺňam. Máme vyrobených sedem sôch vrabcov v nadživotnej veľkosti. Ich umiestnenie je naplánované na zaujímavých miestach, ktoré sú často navštevované našimi občanmi i návštevníkmi nášho mesta. Po ich nainštalovaní chceme inšpirovať ľudí, aby navštívili a objavili všetky tieto miesta. Motiváciou by mohla byť aj odmena pre vylosovaných. Ale o tom sa viac sa dozviete až po realizácií jednotlivých diel. Teší ma, že finančné prostriedky boli použité mimo rozpočtu mesta,  vďaka projektu  cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A – Slovenská republika a Česká republika. Dúfam, že krásňania budú hrdí na svoju históriu, ktorú im budú tieto vrabce pripomínať, a tak sa bude ďalej uchovávať v pamätiach nasledujúcej generácie občanov a ďalších návštevníkov nášho mesta.“