Pomoc pre živnostníkov a zamestnancov, ktorým poklesli tržby

Mimoriadna situácia, ktorá je zapríčinená pandémiou koranavírusu postihla aj našich drobných remeselníkov, živnostníkov ale aj ľudí, ktorí robili rôzne služby a zatvorením prevádzok stratili príjem.

Vláda prijala podmienky na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenia tejto mimoriadnej situácie. Ide o systém opatrení, konkrétne o podporu zamestnávateľov, ktorých prevádzky boli uzatvorené na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, a tiež o podporu zamestnávateľov a SZČO, ktorým v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu poklesli tržby. Jednotlivé opatrenia sa postupne aktualizujú. Vzhľadom k tomu, že často drobní živnostníci, remeselníci a ľudia, ktorých sa týka táto podpora majú problém s vypísaním žiadosti, rozhodlo sa mesto v spolupráci s Úradom práce pomôcť  týmto ľudom. O podporu môže žiadať samostatne zárobkovo činná osoba, alebo zamestnávatelia, ktorých sa podľa týchto podmienok týka podpora. O podporu je možné požiadať do konca mesiaca, vždy za predošlý mesiac a výška príspevku na úhradu časti mzdy zamestnanca pre zamestnávateľa alebo samostatne činnú osobu je podľa tejto tabuľky:

pokles tržieb (kategórie)

420,- eur

≥ 80 %, od 80% a viac

540,- eur

Po konzultáciách s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny sme pripravili vzorové vyplnené tlačivo s vysvetlivkami, v prípade nejasností je možné obrátiť na infolinku:
Infolinka:   +421 2 2211 5656
Pracovné dni:   6:00 – 22:00
Všetky dôležité informácie sú zverejnené aj na stránke: www.pomahameludom.sk

Vzor žiadosti je v prílohe, ktorá je názorné vyplnená s vysvetlivkami. Nakoľko je žiadosť potrebné posielať elektronicky za predošlý mesiac, zostalo už málo času aby žiadatelia podali žiadosť za mesiac marec.
Aby sme uľahčili túto stresovú situáciu, vyšli sme v ústrety záujemcov tak, že Úrad práce sociálnych vecí a rodiny preškolil pracovníčku mesta, ktorá vám vie dať základné informácie, prípadne Vás usmerniť pri vypĺňaní žiadosti  telefonicky 041/4385200, alebo elektronicky: info@mestokrasno.sk.  Ďalšie dôležité pokyny budeme aktualizovať podľa vývoja situácie.

Našou spoločnou snahou je aby sme aspoň takouto formou vedeli pomôcť našim živnostníkom, zamestnávateľom i  zamestnancom aby udržali pracovné miesta i služby, ktoré v Krásne máme tak, aby do ukončenia vyhlásenia mimoriadnej situácie vydržali v krízovom režime a po skončení tento situácie sa  sa mohli opäť aj keď s veľkými problémami otvoriť prevádzky a poskytovať služby, ktoré boli v meste doteraz.

Príloha:
1.  Vzor žiadosti