Blahoželanie na Deň otcov

Druhú májovú nedeľu oslavujú sviatok všetky matky. Svoj deň však majú aj otcovia, ktorý pripadá na tretiu júnovú nedeľu. V túto nedeľu si pripomíname dôležitosť otca v rodine a pri výchove detí. Ide o medzinárodný deň, takže sa neoslavuje len na Slovensku, ale aj mnohých ďalších krajinách.

História sviatku otcov

História siaha až do začiatku 20. storočia na územie USA. Hlavnú zásluhu na jeho vzniku má Sonora Smart Doddová zo Spokane v americkom štáte Washington.
Prvá oslava sviatku otcov sa konala 19. júna 1910 práve v meste Spokane. Sonora Smart Doddová chcela zaviesť tento sviatok na pamiatku svojho otca, ktorý bojoval v občianskej vojne a po smrti svojej ženy vychovával okrem Doddovej ďalších päť detí.

Neraz zabúdame na oteckov, všade sa vyzdvihuje skôr podiel matky na výchove a starostlivosti o deti. No aj otec je dôležitý, sú vzorom pre naše deti a zaslúžia si pozornosť. Ďakujeme Vám za všetko, čo pre manželky, matky a vaše deti robíte. Za to, že učíte deti bicyklovať, hrať futbal, nehanbíte sa prejavovať svoje city a ste každodenným živiteľom celej rodiny.

Ste tými, ktorí usmerňujú prísnou rukou, ale aj kamaráti, s ktorými deti objavujú mnohé tajomstvá.

Jednoducho ste ich hrdinovia!

Pamätáš sa ocko?

Pamätáš sa ocko, keď som sa narodila?
Plakali sme vtedy spolu, bola to krásna chvíľa.
Či pamätáš ocko, keď som bola malá?
Pritúlil si ma do náručia, keď som sa v noci bála.
Učil si ma prvé slová, ako sa povie mama,
držal si ma za ruku, keď prvé krôčky robila som sama.
Čítal si mi rozprávky, čo nemali koniec,
snívali sme spolu skôr, než zazvonil zvonec.
Keď sme stáli pred škôlkou, mal si ocko v očiach slzu veľkú,
malými krôčikmi do nového sveta, videl si kráčať svoju dcérku.
Dnes už bežím do škôlky, už nie som malé decko,
s hrdosťou dcéry vravím, toto je môj otecko.
(Mária Jašurková)