Kolesá radosti slávnostne otvorili novú cyklotrasu

Mesto Krásno nad Kysucou je významným uzlom cyklochodníkov, keďže sa v jeho centre začína Bystrická cyklomagistrála, ktorá už niekoľko rokov slúži miestnym občanom a turistom a koncom minulého roka bola sprevádzkovaná Kysucká cyklotrasa smerom na Dunajov, do Oščadnice až do poľskej Milówky.

Nový cyklochodník si okamžite obľúbili cykloturisti. Podľa slov pána primátora Ing. Jozefa Grapu do Krásna prichádza množstvo ľudí z celého Slovenska a Krásno považujú za prirodzený východiskový bod cykloturistických túr.

Práve pre zvýraznenie tohto významného bodu, križovatky cyklotrás bola dnes 22. augusta 2019 slávnostne odhalená socha „Kolesá radosti“ z dielne známeho kysuckého architekta a sochára Stanislava Mikovčáka, ktorý je známym projektantom Bystrickej cyklomagistrály a autorom rozhľadní (na Zákopčí, v Starej Bystrici, Strečne...).

Človek prostredie formuje a my máme možnosť a povinnosť niečo urobiť, aby sa stalo krajším. V súčasnosti je už teraz Krásno nad Kysucou športovým mestom. Dôkazom je hokejová aréna, štadión a práve cyklotrasy. Touto sochou však chceme obohatiť nielen svaly, ale aj ducha. Primátorovi som vďačný za možnosť vytvorenia sochy", uviedol autor sochy S. Mikovčák.

Socha „Kolesá radosti“ abstraktne stvárňuje pyšnú cyklistku so zlatými vlasmi. Nachádza sa na sídlisku Struhy, v blízkosti predajne Cyklošport pri základnej škole, na križovatke, z ktorej môžeme ísť na spomínané tri smery cyklotrasy. Je zároveň prvou veľkou sochou v našom meste. Má skoro 5 metrov a je vyrobená z kováčskej černe. Socha má slúžiť na zvýšenie atraktívnosti tohoto miesta, ale dáva aj duchovnú hodnotu. Ako materiál bol použitý kov, kolesá so sečky a iné veci zo zberného dvoru. Hlavnou témou teda sú kolesá.

"V súčasnosti sa pracuje na štúdii cyklochodníka až do Budatína. Čo sa týka cyklochodníka smerom do Poľska, na našej slovenskej strane si ešte musíme počkať do budúceho roka, kedy sa dokončí výstavba kanalizácie a asfaltové povrchy v Oščadnici. Mala by sa vybudovať pohodlná spojnica až do Žywca. Práve v Poľsku je obrovské množstvo cykloturistov. Ak sa podarí dobudovať cyklotrasu do Žiliny, jej celková dĺžka bude 80-90 km. Turista bude teda mať motív zostať na Kysuciach viac ako jeden deň. Celkovým výsledkom potom bude aj zvýšenie kvality služieb v oblasti turizmu a gastronómie", povedal Ing. Jozef Grapa.

Primátor ešte spomenul, že Krásno sa stáva zaujímavé pre cykloturistov aj kvôli možnosti horskej cykloturistiky. Mesto disponuje s dostupnými trasami 16 osád, v každej z nich je osadená tabuľa a cykloturista má možnosť spoznať jednotlivé osady.

Na záver sa ešte raz poďakoval autorovi diela Stanislavovi Mikovčákovi.

Galéria k článku