Štatistika za rok 2023 zobrazujúca život v našom meste

Na začiatku nového roku 2024 Vám prinášame aktuálne čísla za predchádzajúcich 12 mesiacov, ktoré zobrazujú život v našom meste.

Život začína narodením a nám v minulom roku pribudlo 48 novonarodených detí, z toho 29 chlapcov a 19 dievčat. Je to jeden z tých neúrodných rokov lebo oproti predchádzajúcemu roku je nižší o 13 detí.  Je zaujímavé, že aj v roku 2022 bolo narodených viacej chlapcov ako dievčat a to v pomere 41: 20. Prihlásených občanov bolo 61, z toho mužov 24 a žien 37.  Je to viac  o 11 ako v predošlom roku. Odhlásených občanov bolo 63 z toho 37 mužov a 26 žien. Počet sobášov bol 27 čo je o 3 menej ako v roku 2022. Životnú púť v našom meste ukončilo 66 spoluobčanov, z toho  41 mužov a 25 žien. Čo je o  1 občana menej ako v predchádzajúcom roku, kde naopak zomrelo menej mužov len 29, ale viacej žien 38. Počet obyvateľov s trvalým pobytom v Krásne nad Kysucou bol  k 31.12.2023 6556.

V rámci stavebného konania bolo vydaných 76 súhlasov k ohláseniu drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác,  čo predstavuje o 18 viac ako rok predtým. Rozhodnutia k zvláštnemu užívaniu pozemných komunikácii bolo vydaných 9, čo je o 4 viacej.  Územné rozhodnutia boli vydané v počte 12, čo je  len o jedno menej ako rok predtým. Po kríze v roku 2022 sa však začína medzi stavebníkmi zvýšená aktivita a bolo vydaných 64 stavebných povolení čo je o 27 viacej ako rok predtým. Počet stavebných povolení naznačuje, že sa začína opäť rozvíjať stavebná aktivita v našom meste.

Kolaudačných rozhodnutí + zmeny stavby v užívaní bolo 44, čo je len o dva menej ako rok predtým. Tiež bolo vydané jedno rozhodnutie o odstránení stavby. V roku 2023 bolo vydaných 89 územno plánovacích informácií, potvrdení skutkového stavu alebo podobné stanoviská a vyjadrenia.

Domáca opatrovateľská služba bola v priebehu minulého roku poskytovaná  14 odkázaným osobám. Po úspešnom dokončení rekonštrukcie Zariadenia opatrovateľskej služby a navýšení jeho kapacity sa celoročná pobytová forma sociálnej služby poskytovala 11 osobám,  z toho ôsmim novoprijatým klientom.  V uplynulom roku bolo podaných 21 žiadostí o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu,  z toho 10 do zariadenia pre seniorov,  1 do denného stacionára,  2 na domácu opatrovateľskú službu a 8 do zariadení opatrovateľskej služby. Na úseku nájomného bývania bolo vydaných 41 súhlasov s predlžením existujúcich nájomných zmlúv a 5 súhlasov pre nových nájomníkov.

Na úseku pozemkov a životného prostredia bolo vydaných 13 žiadostí súhlasu na výrub drevín. V uplynulom roku bolo pridelených 39 súpisných čísiel. Do evidencie mesta pribudlo 28 nových psov,  čo je o 6 viacej ako rok predtým. 30 sa odhlásilo z dôvodu zmeny bydliska alebo úhynu psa. Počet vydaných rybárskych lístkov oproti  roku 2022 klesol o 8 a bolo vydaných 65 rybárskych lístkov.

Toto je  stručná štatistika, ktorá ovplyvňovala život v našom meste za uplynulý rok.