Škodca popri cyklomagistrále

Lesy SR, š.p. OZ Čadca  zaznamenali premnoženie škodcu popri Bystrickej cyklomagistrále na území mesta Krásno nad Kysucou až po obec Nová Bystrica. Jedná sa o škodcu Priadzovec čremchový (Yponomenta evonymellus), ktorý sa premnožuje na listoch stromu Čremcha obyčajná (Prunus racemosa Lam.).

Občas pavučinovými vláknami obaľuje aj iné stromy, ale na nich nespôsobuje žiadne škody. Nikdy nepoškodzuje ovocné a iné druhy stromov. Poškodené listy už nezregenerujú, ale o rok vyrastú nové listy a výhonky. Rizikovým je opakujúce sa premnoženie počas viacerých rokov. Pavučinové vlákna ani húsenice či kukly nie sú alergotvorné a pre človeka sú na dotyk neškodné.

Jedná sa o bežný prírodný jav, húsenice bývajú potravou pre vtáky, ryby a iných živočíchov.

Priadzovec čremchový Krásno nad Kysucou