10. máj - Svetový deň „Pohybom ku zdraviu“

Tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v roku 2002 a oslavuje sa od roku 2003. Poukazuje na problém pohodlného sedavého spôsobu života a z toho plynúceho zvyšujúceho sa počtu chronických ochorení, spôsobených nezdravou výživou a nedostatkom pohybu. Cieľom tohto dňa je zvýšenie verejného povedomia o zdravom životnom štýle založenom na dostatku primeraného pohybu. WHO dlhodobo spolupracuje s celosvetovými športovými organizáciami, aby prispela k riešeniu problému chronických ochorení podnecovaním zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa i dostatok fyzickej aktivity.

Každoročne vo svete zomiera približne 1,9 milióna ľudí (vrátane viac ako 600 tisíc v Európskom regióne WHO), z dôvodu nedostatočnej fyzickej aktivity. Viac ako 35 miliónov ľudí zomrelo v roku 2005 na chronické ochorenia, a to najmä kardiovaskulárne, onkologické, metabolické, respiračné – predstavuje to 60 % všetkých úmrtí vo svete.

Hlavnými cieľmi národných i celosvetových akcií pohybom ku zdraviu sú:

• propagácia zdravého životného štýlu a riešenie otázok týkajúcich sa zdravia
  • informovať verejné povedomie o výhodách fyzickej aktivity ako spôsobu  prevencie neprenosných chorôb
  • obhajovať výhody fyzickej aktivity
  • zvýšiť podiel obyvateľstva na fyzickej aktivite vo všetkých oblastiach

Nedostatok pohybovej aktivity je jeden z hlavných rizikových faktorov nadváhy, obezity, chronických neinfekčných ochorení, ako napr. diabetes, hypertenzia, kardiovaskulárne ochorenia, niektoré onkologické ochorenia, ale aj stresu, depresie, svalovej atrofie, ochorení chrbtice a kĺbov a v neposlednom rade aj duševných porúch.

Prehľad kladov, ktoré nám prinesie pravidelné cvičenie:

• prevencia obezity
  • menšie bolesti chrbta, kĺbov
  • prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • zlepšenie krvného tlaku
  • pevnejšie svalstvo a kosti
  • ľahší priebeh tehotenstva a pôrodu
  • pokojnejší spánok, spomalenie procesu starnutia
  • zvýšené sebavedomie
  • lepšie zvládanie stresových situácií
  • lepšia nálada

Je vhodné vykonávať pohyb, ktorý Vás baví, ako napr. beh, bicyklovanie, plávanie, posilňovanie, turistika, prechádzky na čerstvom vzduchu a iné.

Pripravilo:
Oddelenie výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci