Pozvánka na Fašiangový sprievod 2024

Mesto Krásno nad Kysucou, folklórna skupina Vrabčiar a detský folklórny súbor Drevárik Vás srdečne pozývajú na tradičný Fašiangový sprievod mestom, ktorý sa uskutoční v utorok 13. februára 2024 o 14:30hod. Fašiangový sprievod pôjde z Mestského úradu a bude pokračovať ku kostolu sv. Ondreja, k ústrediu a späť.

Fašiangy nasledujú po vianočnom období a symbolizujú čas prechodu od zimy k jari. Začínajú sa sviatkom Troch kráľov a končia o polnoci pred Popolcovou stredou.
Tradičným fašiangovým zvykom je aj sprievod masiek. Nadväzuje na niekdajšie pochôdzky mládencov po dedinách, ktorí najčastejšie napodobňovali žobrákov, kováčov, drotárov či kominárov, no nosili aj masky rôznych zvierat.

K obdobiu veselosti neodmysliteľne patria viaceré pranostiky.

• Suché fašiangy, dobrý rok.
  • Keď sa cez fašiangy na slnci opeká, mačka potom v pôste za kachle uteká.
  • Krátke fašiangy, dlhá zima.
  • V noci fašiangovej keď vidno hviezd mnoho, ponesú sliepky moc vajec roku toho.
  • Aké fašiangy, taká Veľká noc.
  • Pozývame Vás do fašiangového sprievodu, na ktorý môžete prísť v maskách či bez nich.

Fašiangový sprievod Krásno nad Kysucou